מדריך איך לבחור שואב אבק

חג פסח מתקרב ועבור רבים מאיתנו – זהו חג הניקיונות, שבו אנחנו מנקים את הבית באופן יסודי, אם כדי להיות בטוחים שלא נשאר חמץ בבית ואם מתוך ההרגל והמנהג לנקות לכבוד פסח. לקראת החג אולי נרצה  להצטייד בשואב אבק חדש, איכותי וחזק, שיסייע לנו לשאוב את האבק ולנקות היטב את השטיחים, המזרנים והווילונות.

 

קיים מגוון של שואבי אבק – שואב אבק אלחוטי, שואב אבק ציקלון וגם שואב אבק רובוטי. איך נבחר? חשוב   לבדוק את איכות השאיבה, נוחות השימוש וכמובן את המחיר. מדריך זה יסייע לכם לבחור את שואב האבק המתאים ביותר עבורכם.

 

מה חשוב לעשות לפני הרכישה?

 

  1.   הגדירו מהם הצרכים שלכם בשואב אבק
  2.   התאימו את הפונקציות לצרכי השאיבה שלכם
  3.   בדקו את איכות השאיבה
  4.   מהי נוחות השימוש והתפעול שאתם זקוקים לה
  5.   בדקו את היקף ותקופת האחריות
  6.   מהו המחיר שאתם מוכנים לשלם עבור מכשיר טוב
  7.   הגדירו מהם הצרכים שלכם בשואב אבק

 

  1. מהם הצרכים שלכם?

 

למבחר שואבי אבק הקליקו כאן

 

בוודאי ישבתם אצל חברים והם סיפרו שקנו שואב אבק רובוטי או שראיתם באינטרנט את שואב האבק דייסון ובא לכם כזה בבית. בבחירת שואב אבק חשוב לבדוק ראשית איזה שואב יתאים לכם בהתאם לצרכים שלכם. בחירת שואב אבק תתחיל בצרכים שלכם. האם אתם גרים בבית גדול או קטן? האם בכל חדר יש שטיח או שאתם ממעטים לשים שטיחים בבית? האם אתם מאלה שאוהבים ניקיון ומשתמשים בשואב האבק על כל לכלוך קטן שאתם רואים, שאתם מחכים לניקוי השבועי כדי להפעיל את השואב?

 

 

2. התאמת הפונקציות לצורכי השאיבה

 

אין ספק שבשנים האחרונות אנו מגלים פיתוחים שונים בתחום שואבי האבק. האם תרצו שואב רובוטי או שואב אלחוטי, שואב עומד או שואב יבש רטוב? אם אתם מאלה שלא ממהרים לשאוב כל דבר, כדאי לבחור שואב רובוט שיעשה עבורכם את העבודה. שואב דייסון הוא שואב אבק אלחוטי וחזק אבל גם המחיר שלו בהתאם, ולא בהכרח שהוא מצדיק קנייה אם אתם לא מתכוונים לשואב בתדירות גבוהה.

 

שואב אבק נגרר

 

שואב אבק נגרר עם כבל היה הבחירה הפופולארית במשך שנים רבות. שואב אבק נגרר הוא הנפוץ ביותר הוא מתאים למרבית משימות השאיבה בבית וממלא תפקיד טוב בשאיבת השטיחים. בנוסף ניתן למצוא בשואבי אבק אלו צינור המשמש לשאיבה של מזרנים, ספות ומסילות. שואב נגרר פחות נוח לשאיבה של שטיחים עבים או שטיחים מקיר לקיר. לעבודה זו יתאים יותר שואב עומד או שואב רובוטי.

 

שואב עומד

 

שואב עומד, שאף הוא כיכב במשך שנים, מתאים בעיקר לשאיבת שטיחים. לשואב אבק עומד יש צינור נוסף המתאים לשאיבה של ספות, מקומות גבוהים או צרים, עם סט כלים נוסף המותאם לכל סוג שאיבה. השואבים  העומדים הם בעלי מנוע חזק, ומכאן גם שהם מרעישים מאוד.

 

שואב יבש רטוב

 

שואב יבש רטוב הוא שואב המשלב בין שטיפה לשאיבה. שואב שוטף הוא בעל מנוע חזק וקיבלות גדולה במיוחד. בשל גודלו הוא פחות נוח לתמרון. הוא מתאים לעבודות של לכלכוך רב ולשטיפת שטיחים.

 

שואב ידני

 

שואב ידני הוא שואב קטן הבנוי כיחידה אחת. הוא יכול להגיע עם כבל המחובר לחשמל בעת העבודה ויכול להגיע עם טעינה נפרדת. שואב ידני מתאים לעבודות שאיבה קלות. לרוב הם זולים יותר אבל ניתן למצוא שואבי יד חזקים ובעלי עוצמת שאיבה חזקה, אך זמן השאיבה קצר בשל הטעינה שלהם.

 

שואב אלחוטי

 

הדגמים החדשים כוללים שואבים נטענים. שואבים אלו נוחים לאחיזה ואינם כבדים. הם פועלים על סוללה נטענת. אפשר לחבר מוט ארוך או חלקים אחרים המתאימים לשאיבה של  אבק ממזרונים, ספות, מסילות ועוד. השואבים פועלים בין מספר דקות ועד חצי שעה ויש להטעינם שוב. ניתן למצוא דגמים שונים, ישנם דגמים חזקים ובעלי עוצמת שאיבה חזקה ולצד אלו פחות חזקים.

 

שואב רובוטי

 

שואב רובוטי בעלי יכולת פעולה עצמאית. שואב אבק רובוטי מתוכנת לעבור בבית במקום שתבחרו לו ולנקות את המקום, הוא מזהה מכשול ומסתובב או שמנה כוון. היתרון שהוא עושה את העבודה לבד. שואב רובוט מתאים לשטחים נרחבים עם מעט מכשולים. שואב רובוטים יקרים יותר אבל גם היום ניתן למצוא דגמים זולים יותר.

3. איכות השאיבה

 

אחד הנושאים החשובים שיש לשים לב אליהם בעת רכישת שואב אבק הוא הנוחות של השימוש והתפעול של השואב. נוחות השימוש משמעה שאכן השואב קל ונוח לשאיבה, בין אם מדובר בשאיבת השטיח או המזרונים. אם בחרתם שואב נגרר קחו בחשבון  למשל שיהיה קשה להגיע איתו למקומות גבוהים. ואם קניתם שואב עם פונקציות רבות שקשה לכם לתפעל, סביר להניח שבסופו של דבר תוותרו על השימושים השונים שלו.

 

ציקלונית

 

בשנים האחרונות אנו עדים לפיתוחים שונים בתחום שואבי האבק ואחד מהם הוא פיתוח של שואב ציקלוני או צנטריפוגלי. הטכנולוגיה של השואב היא שהשואב מעיף את הלכלוך לשואב ומפריד את הלכלוך מהאוויר כך שהלכלוך נאסף אל המיכל והיתר מסונן באמצעות מסנן. היתרון של שיטה זו היא היכולת לשמור על איכות שאיבה לאורך זמן, וזאת אם שמרתם על תפעול נכון של השואב. בשיטה הישנה הלכלוך נשאב ישירות אל שקית. החיסרון בכך הוא שהלכלוך סותם את הפילטרים ובעקבות זאת עוצמת השאיבה תרד עד לניקוי הפילטרים.

 

עוצמת היניקה

 

נושא נוסף שעליכם לבדוק הוא עוצמת היניקה: עוצמת יניקה נמדדת ב–WSP –  Watt Suction Power ובוואט, שהוא הספק המנוע. ככל שעוצמת היניקה גדולה יותר, כך השאיבה תהיה טובה יותר, לכן שימו לב לנתון זה. רצוי לבחור שאיבת עוצמה של 380SWP.

 

איכות הסינון

 

האוויר שנכנס לשואב נפלט ממנו חזרה לחלל החדר. איכות האוויר שיוצא מהשואב תלויה במידה רבה באיכות הסינון. בכל שואב מותקן לפחות מסנן אחד לסינון האוויר החוזר, וככל שמספר דרגות הסינון גדול יותר, הסינון יהיה יעיל יותר, וכמות הלכלוך והאבק שתחזור לחלל החדר תהיה מינימלית. מסננים בעלי התקן הבינלאומי HEPA או S-CLASS הם בעלי כושר הסינון הגבוה ביותר. בנוסף לסינון האוויר היוצא, קיים מסנן אחד או יותר המגן על המנוע מפני חדירת אבק. בחלק מהשואבים קיים גם מסנן פחם לנטרול ריחות לא נעימים.

 

4. נוחות השימוש ותפעול השואב

 

שואב אבק משמש אותנו לניקיון של הבית, ולכן חשוב שהנוחות שלו תהיה עבורנו הטובה ביותר וכן התפעול שלו. שואב אבק אכן מנקה אך דורש גם טיפול תמידי ושמירה על מסננים ומברשות נקיים. ערכנו עבורכם מספר נושאים לבדיקת השימוש.

 

שואב עומד או שואב קומפקטי ידני

 

השואבים כיום נחלקים לשני סוגים עיקריים: שואבי אבק עומדים או נגררים מול שואבי אבק ידניים עם מוט. יש שיעדיפו שואב עומד שאין צורך להחזיקו ביד בעת השימוש ויש שיעדיפו אותו קומפקטי וקל לנשיאה. אם בחרת שואב ידני אלחוטי חשוב לבדוק את המשקל של השואב והגודל שלו. האם האחיזה נוחה, האם לאחר זמן היד מתעייפת?

 

פונקציות שונות

 

ישנם שואבים שמותאמים יותר לשאיבה של שטיחים ורצפות למשל שואב אבק רובוטי. לא תוכלו להשתמש בו לניקוי וילונות. לעומתו יש שואבים עם פונקציות מרובות המתאימות לשאיבה של מסילות, חריצים, מזרנים ועוד. במישדה אתם זקוקים לשואב עם פונקציות רבות, בדקו את אורך הצינור המתכוונן. האם הצינור גמיש וארוך מספיק כדי לנקות בגובה או שיש צינור מאריך? קחו בחשבון שצינור גמיש מדי עלול להתקפל וליצור סתימות.

 

סוגי המברשות הקיימות

 

האם יש מברשות מסוגים שונים, ויותר מכך – האם נוחות התפעול להחלפת המברשות היא קלה או מסובכת וקשה.

 

שינוי זווית השאיבה

 

אחת הפונקציות שחשוב לבדוק בעת רכישת שואב הוא יכולת הגמישות של השואב, שואב בעל זויות שאיבה שונות הופך את השאיבה לקלה יותר, השואב מתאים עצמו לפני השטח וכך השאיבה איכותית יותר. מומלץ לבדוק כי לשואב יש לפחות זווית של 180 מעלות בשאיבה.

 

נורות חיווי – שואב אבק דורש תחזוקה,יש לקחת בחשבון שיש מסנננים לנקות מדי פעם . נורות חיווי תתריע מפני שקית מלאה או סתימה במסננים.

 

כבל חשמלי –  חשוב לבדוק שהכבל ארוך מספיק . כבל ארוך יספק לכם עבודה ישירה מבלי לעבור משקע לשקע. כיום בשואב יש מנגנון המושך את הכבל חזרה לשואב.

 

ניקיון ותחזוקת השואב

 

השואב מטרתו לנקות את הבית אבל ללא תפעול נכון ושמירה על השואב תגלו מהר שהוא לא שואב כמו שצריך. בדקו בחנות איך לתפעל את תחזוקת השואב, איך לפתוח את המסנן ולשטוף אותו. יש לקחת בחשבון שחלק מהשואבים המסננים הם חד פעמיים ויש לקנות חדשים. שמירה על ניקיון השואב יעניק לו אריכות ימים ושאיבה עוצמתית. בדקו אם יש לשואב שקית איסוף או מיכל. קחו בחשבון ששקיות איסוף יש צורך להחליף ולקנות שקיות בד. כיום הדרישה היא לשואבים ללא שקיות בד.

 

בחלק מהשואבים המסננים הם חד-פעמיים ובאחרים מותקנים מסננים רחיצים לשימוש חוזר. בררו את העלויות וקחו בחשבון שגם מסנן רחיץ מתבלה, ובשלב מסוים יידרש אחד חדש.

 

עוצמת הרעש

 

שואבים מטבעם מרעישים ולעתים הרעש ממש לא נעים. אם הדבר מפריע לכם, חשוב לבדוק זאת בחנות. כמו כן קחו בחשבון שבדיקה בחנות לא תמיד אמינה מאחר שהחנויות גדולות והרעש מתפזר לעומת השאיבה בבית בחלל קטן. בדקו מהי רמת הרעש של השואב. עוצמה של עד 75 דיציבלים נחשבת לשקטה. שואבי אבק תעשייתים וגדולים ירעישו יותר מהקטנים.

 

קיבולת

 

כמות הלכלוך שהשואב מסוגל להכיל נמדדת בליטרים. לצרכים ממוצעים בשואב רגיל או עומד תתאים קיבולת של 4-3 ליטרים. בשואב רטוב-יבש מומלץ לבחור שואב בעל קיבולת של 20-15 ליטר. ככל שכמות הלכלוך גדולה והשימוש אינטנסיבי כדאי לבחור בקיבולת גדולה יותר. יש לכך כמובן השלכה על גודלו הפיזי של השואב, לכן עשו את השיקולים שלכם ביחס שבין קיבולת לממדים. כדאי לדעת שהקיבולת בשואבים עם מכל לרוב קטנה מזו הקיימת בשואבים עם שקית, ובממוצע, הקיבולת בשואבים רגילים גדולה מקיבולת של שואבים עומדים.

 

5. אחריות

 

רגע לפני שאתם משלמים בדקו מה כוללת האחריות על השואב ומהי תקופת האחריות. אחריות על שואבי אבק נעה לרוב בין שנה לשלוש שנים.

 

בנוסף בדקו היכן ניתן לרכוש חלפים והאם יש חברה הנותנת שירות לתיקון השואב והיכן היא ממוקמת.

 

6. מחיר

 

כדאי לבצע השוואת מחירים לפני קניית שואב אבק. בדקו את הפרמטרים השונים, מהו הצורך שלכם, איזה סוג של שואב אתם צריכים? האם אתם זקוקים ליכולת שאיבה גבוהה, האם רעש מפריע לכם? באיזו תדירות תשתמשו בו ובאיזו תדירות תצטרכו לנקות את הפילטרים ולהחליף שקית. לאחר שתחליטו על סוג השואב בדקו דגמים שונים של כמה חברות וכן כמה אחריות החברה נותנת.

 

לסיכום

 

קניית שואב אבק יכולה לעשות לכם את החיים קלים בניקיון הבית והשטיחים אבל חשוב לבחור שואב אבק שיתאים לצרכים שלכם וייתן לכם את נוחות השימוש והתפעול הקל.