מה כדאי לבדוק בעת קניית טלוויזיה

קניית טלוויזיה חדשה עשויה להיות משימה מורכבת עבור רבים, במיוחד בעבור אלה שכל המונחים החדשים שנכנסו ללקיסקון כמו LCD, 4K, LED לא אומרים להם כלום.

 

מה כדאי לבדוק בעת קניית טלוויזיה

 

הקושי הופך משמעותי במיוחד עם כל המבצעים שיש, בלאק פריידי, סייבר מאנדיי, סוף שנה ועוד, שמכניסים אותנו ללחץ להחליט מהר ועכשיו לפני שהמבצע יסתיים.

הכנו עבורכם מדריך איך לבחור טלוויזיה שיתן לכם מושג על כל המושגים שבוודאי נתקלתם ואין לכם מושג מה זה והאם אני באמת צריך את זה.

 

נתחיל בזה שהיום השוק מציע אינספור טלוויזיות, וככל שיותר גדול, כך אומרים לנו – עדיף. יותר גדול, יותר חד, יותר פונקציות. יחד עם מושגים שונים, שכל מטרתם היא ליצור באזז,, למעשה, במקרים רבים מדובר רק בתרגיל שיווקי שכנראה תמיד עובד.

 

מה כדאי לבדוק בעת קניית טלוויזיה

 

טלוויזיית  LED או LCD? מה זה אומר בדיוק? למעשה, מדובר  בטכנולוגיה של הטלוויזיה, והחומרים ממנו עשוי המסך. טלוויזיה OLED היא היקרה יותר, והמשמעות היא חדות בתמונה ויותר פיקסלים, ולכן אלה טלוויזיות יקרות יותר. טלוויזיות מסוג LED הן בעלות טכנולוגיה פשוטה יותר, ולכן היא זולה יותר והרבה יותר משתלמת.

 

חשוב לבדוק אם יש תאורה אחורית. תאורה אחורית נותנת תמונה טובה יותר מטלוויוזיות עם תאורה בקצוות.

 

טלוויזיות  LED

 

טלוויזיות  מבוססות טכנולוגיית LED הן הפופולאריות כיום. מדובר בטכנולוגיה של תאורה אחורית, בעוד שבעבר השתמשו בתאורת פלורסנט.  מנורות ה-LED שיפרו את הביצועים, אבל מדובר באותה טכנולוגיה שהיתה קיימת בעבר.

 

גם בתחום זה מחלקים את הטלוויזיות לשני סוגים מסכי Edge LED שבהן הנורות בצדי המסך ובין מסכי Edge LED שמנורות אחוריות פרוסות על גב המסך, מה שמאפשר פיזור של האור.

 

חשוב לדעת כי מסכי LED רבים מצופים בציפוי זכוכית מבריק, בדומה למסכי הפלזמה. במקרים רבים הדבר עלול לגורם להשתקפויות מול מקורות אור.

 

בשל פיזור המנורות בגב המסך, המסך עבה יותר ממסכים אחרים. אם תרצו להניח את הטלוויזיה על מזנון לרוב תצטרכו מעמד סטנדרטי לטלוויזיה, המאפשר סיבוב אופקי של המסך.

 

בדגמים יקרים ניתן למצוא מעמד חשמלי שניתן לכוונון באמצעות שלט הטלוויזיה. אם החלטתם לקנות מעמד נפרד, ודאו שהוא מתאים לטלוויזיה.

אם תרצו לתלות את הטלוויזיה, תצטרכו לרכוש מתקן תלייה וייתכן גם שתצטרכו להזמין מתקין שיעשה עבורכם את העבודה, כדאי לקחת זאת בחשבון על תוספת המחיר.

 

תוכלו להתקין את הטלוויזיה כתמונה בגובה העיניים מול מרכז הצפייה על גבי התקן, שבדרך כלל מצורף למסך, שניתן להזיזו מעט. מתקן תלייה מתכוונן מאפשר חופש פעולה גדול יותר, גם פה ניתן למצוא מתקן תלייה הכולל מסילות המאפשר להזיז את המסך שמאלה או ימינה ולהטות למעלה ולמטה, לפי הצורך. במקרה שהקיר אינו בנוי לשאת את משקל הטלוויזיה, למשל קיר גבס, ניתן לשקול תלייה מהתקרה. מחיריהם של מתקני תלייה לטלוויזיה יכולים להגיע למאות שקלים ויותר, תלוי בגודל המסך ובסוג ההתקן.

מה שחשוב לבדוק בטלוויזיות לפני רכישה הוא ההבדל באיכות התמונה במסכים שונים שהינם בעלי נתונים דומים. יצרניות מסכי הטלוויזיה מפתחות טכנולוגיות מתקדמות של עיבוד תמונה שהתוצאה היא תמונה איכותית יותר מהממוצע. ההמלצה שלנו היא להשוות בין מספר דגמים בחנות  מאותם פרמטרים המתאימים לכם ולהתרשם באופן אישי מההבדלים באיכות התמונה. קחו בחשבון שבחנות הטלוויזיות נראות בעלות צבעים עזים. בבית צבעים אלו עלולים להפריע לצפייה. בחנות מעלים את דרגת הצבע כדי שהמסכים יבלטו בחנות, אבל כשתורידו את הצבע ייתכן שתתאכזבו מהצבע של התמונה, לכן בקשו מהמוכר לאפס את ההגדרות ולצפות במסך כשהוא בחנות.

 

4K

 

מושג חדש נכנס לתחום והוא טלוויזיות 4K. למעשה מדובר ברזולוציית המסך, אבל בפועל רובנו נתקשה להבחין בהבדל בין 4K לבין Full HD. אמנם 4K היא הטכנולוגיה האחרונה, אבל גם מסך Full HD יעשה את העבודה.

 

כל מסכי ה-LED מגיעים עם רזולוציית Full HD, שהיא רזלוציה של  1920X1080 פיקסלים. מסכים מהדור החדש, כדוגמת מסכי 4K או מסכי אולטרה HD, הם בעלי רזולוציה הגדולה פי ארבעה מרזולוציית Full HD. אך קחו בחשבון שהתכנים המשודרים  כיום ברזולוציית 4K אינם רבים לעת עתה והמסכים האלה יקרים יותר. אם אתם צופים נלהבים כדאי להשקיע בקנייה של טלוויזיה 4K.

 

טלוויזיה חכמה – Smart TV

 

טלוויזיה חכמה היא למעשה טלוויזיה המתחברת לאינטרנט בבית, בדיוק כמו כל סמארטפון או אייפד. הגישה לאינטרנט תאפשר לכם לגלוש מהטלוויזיה, לחבר עכבר ומקלדת אלחוטיים, להריץ אפליקציות ועוד. אכן מדובר בנוחות כשהטלוויזיה הופכת למחשב, אבל אם יש לכם Apple TV, גוגל כרומקאסט או סטרימר, שגם ככה כבר מחוברים לטלוויזיה, או שאתם מנויים לאחד משירותי הטלוויזיה החדשים כמו פרטנר או סלקום, אזי התכונה הזו הופכת למיותרת, מאחר שאת כל הפונקציות הנ"ל ניתן לקבל מאותו מקור חיצוני, למה לשלם פעמיים?

 

חיבורים לטלוויזיה

 

נושא חשוב שיש לשים עליו את הדעת, מאחר שהטלוויזיה פעמים רבות יכולה לשמש לדברים אחרים, כגון תמונות מהטיול האחרון, סרטונים שצילמנו או לחבר אקס בוקס או פלייסטיישן, סטימר ועוד.

 

רוב הטלוויזיות כיום מגיעות עם כמה חיבורי HDMI, שהפך להיות החיבור העיקרי לתקשורת. כעיקרון, כמה שיותר שקעי HDMI יותר טוב, כי זה יאפשר לכם לחבר יותר התקנים ישירות לטלוויזיה.  תתעקשו שגם בטלוויזיה יהיה לפחות חיבור אנאלוגי ("בננה") אחד, שלא תסתבכו אחר כך, למקרה של חיבור מערכת שיש בבית, DVD או כל מכשיר ישן יותר.

 

חשוב לבדוק לגבי חיבורים נוספים שיהיו בטלוויזיה:

 

Scart – חיבור המייצר תמונה באיכות  טובה, המתאים ל-DVD, ממירים, מכשירי וידאו, קונסולות משחק ומחשבים.

S-Video  – חיבור ברמה טובה להעברה של וידאו בלבד

Component – חיבור וידאו ברמה גבוהה ואיכותית יותר. מפריד את הבהירות לערוץ אחד ואת הוידאו לשני ערוצים.

RGB – חיבור וידיאו באיכות גבוהה למחשב

 

A/V ,RCA Composite – החיבור הפשוט ביותר המייצר תמונה נחותה. מיועד להעביר וידיאו ואודיו. רצוי להימנע משימוש בחיבור כזה ולהעדיף מסך עם חיבורים איכותיים יותר.

 

LAN – חיבור מסוג RJ-45 לרשת קווית. נועד להזרמת תכני מולטימדיה מהרשת הביתית או מהאינטרנט ישירות למסך.

 

USB – באמצעות שקע USB ניתן לחבר אל מסך הטלוויזיה מכשירים חיצוניים בעלי חיבור זהה, כגון ניידים ודיסק און קי

 

חריץ לכרטיס זיכרון – מאפשר הצגה של התמונות מהמצלמה הדיגיטלית על המסך. כמעט תמיד התמיכה היא בכרטיסי SD ו-SDHC בלבד

 

שמע

 

רוב המסכים כוללים צמד רמקולים מובנים המספקים איכות שמע טובה, אבל אם אתם רוצים רמת שמע גבוהה יותר, ההמלצה שלנו היא לבחור טלוויזיה עם רמת שמע גבוהה יותר למשל מסך הכולל ארבעה-שישה רמקולים עם סאב וופר, מובנים או נפרדים. או לחבר את הטלוויזיה למערכת שמע שיש לכם בבית.

 

גודל המסך

 

רובנו נעדיף מסך גדול יותר, מסכי 70 אינץ' ומעלה נראים מעולה, אבל כדאי לקחת בחשבון שהגודל  מקפיץ את המחיר משמעותית. זכרו גם שאם הסלון שלכם קטן, לא תיהנו מצפייה איכותית. ברוב הבתים בימינו מסך 55 אינץ' הוא הגודל המינימלי. לחדר השינה מומלץ לקחת טלוויזיה לא גדולה מ-40 אינץ'. גודל המסך הוא בעיקר פונקציה של גודל החדר ושל מרחק הישיבה מהטלוויזיה.

הטלוויזיות של 2019 הן בעלות מראה מיוחד, ובעלות תכונות שנועדו לשפר את האסתטיקה שלהן: ממתקני תלייה נוחה על הקיר דרך כבלים דקיקים ובלתי נראים ועד טלוויזיות קעורות. כל אלה הם רק עניין של יופי. הם לא חובה, אבל יש כאלה שבשבילם זהו שדרוג של חוויית הצפייה.

 


השאר תשובה